Wydarzenia | Przedszkole

ROK SZKOLNY 2020/2021

15.03 –  23.03.2021 r. – Projekt „WIOSNA RADOSNA” realizowany w grupie „Motylków”

Przedszkolaki z oddziału Motylki (3 latki) wzięły udział w Projekcie Edukacyjnym „WIOSNA RADOSNA”. Projekt trwał 6 dni (15.03 –  23.03.2021 r.). Koordynatorem projektu była mgr Anna Łętocha. Założeniem projektu było zbliżenie dzieci do świata przyrody, poprzez poznanie go, dostrzeganie jego piękna. Dzieci stale podglądają, obserwują, badają – a przyroda to bogaty materiał poznawczy. Jest to dobry czas, żeby pomóc dzieciom w odkrywaniu świata – świata przyrody. Celem projektu było pogłębienie wiedzy przedszkolaków na temat wiosny jako pory roku, w której przyroda budzi się do życia po długotrwałej zimie.

Realizacja projektu przebiegała następująco:

– pod hasłem „ W marcu jak w garncu” obserwowaliśmy pogodę, nazywaliśmy zjawiska atmosferyczne, wykonaliśmy prace plastyczną;

– obserwowaliśmy  zmiany zachodzące w przyrodzie wiosną – zajęcia w terenie;

– poznaliśmy pierwsze wiosenne kwiaty;

– zorganizowaliśmy w sali kącik wiosenny;

– założyliśmy własny ogródek na parapecie w sali przedszkolnej ;

Na zakończenie projektu dzieci wybrały się na wspólny, wiosenny spacer po okolicy Dolnego Przedmieścia w barwnym korowodzie niosąc ze sobą Gaik.

 

22.03.2021 – Wiosenny korowód z Gaikiem

Przedszkolaki w tym roku szkolnym rozpoczęły kultywowanie tradycji ludowej jaką jest „Chodzenie z Gaikiem”. Zwyczaj ten wywodzi się z czasów dawniejszych niż chrześcijaństwo. Związany jest z obserwacją natury i odradzaniem się przyrody na wiosnę. Tak, jak marzanna jest symbolem przeganiania zimy, tak Gaik jest wprowadzeniem wiosny. Kolor zielony symbolizuje odrodzenie się przyrody. Kolorowe ozdoby akcentują różnicę między bujną wiosną, a martwotą zimy.

22 marca (poniedziałek) przed obiadem wszystkie oddziały wybrały się na wspólny wiosenny spacer po okolicy Dolnego Przedmieścia, oczywiście niosąc ze sobą Gaik. Nasz przepiękny Gaik – gałąź wierzbowa ozdobiona kolorowymi wstążeczkami, kwiatami, piórkami, jajeczkami, kurczaczkami i innymi symbolami wielkanocnymi własnoręcznie wykonała Pani Lucynka – kucharka przedszkolna. Dziękujemy Pani Lucynce za trud i zaangażowanie.

 

12.03.2021 – Światowy Dzień Matematykiyes

Edukacja matematyczna w przedszkolu to niesamowicie ważny obszar! Jak sprawić, by dzieci nie tylko nie obawiały się matematyki, ale i podchodziły do niej z entuzjazmem? Bawić się matematyką na co dzień i wspierać nasze dzieci w jej poznaniu, tak aby lepiej rozumiały otaczającą je rzeczywistość. Wykorzystywać codzienne sytuacje w matematyczny sposób i rozwijać umiejętność liczenia przy każdej sprzyjającej okazji. Bo przecież dzieci najwięcej uczą się przez doświadczanie. Tego dnia przedszkolaki doświadczały różnorodnych ćwiczeń i sytuacji zadaniowych, zabaw i gier matematycznych.

 

12.02.2021 – Dzień czerwonego serduszka – Walentynki heartheartheart

Takie święto organizuje się z wielką przyjemnością, a dzieciaki są szczęśliwe i chętne do zabawy. Każda wychowawczyni przygotowała na ten dzień ciekawe zajęcia z przewodnią piosenką i wierszykiem. Przedszkolaki obdarowane zostały lizakami, a z pomocą swoich pań wykonały walentynkowe serduszka dla swoich rodzin. Warto kultywować tak przyjazne i pełne miłości święto.

 

11.02.2021 – W Tłusty czwartek…

Tradycją naszego przedszkola jest dzień Tłustego Czwartku. Tego dnia już od samego rana roznosił się zapach świeżych pączków z lukrem… Nasze Panie Kucharki: Lucynka i Ania upiekły chrupiące faworki oraz karnawałowe róże z konfiturą smiley Zanim dzieci skosztowały słodkich frykasów, poznały historię tradycji Tłustego Czwartku oraz wzorowo zjadły cały obiadek !

Tego dnia była jeszcze jedna niespodziankasmiley W każdym oddziale zagościła Myszka Miki, a z nią taniec, muzyka i radość. Wspaniały koniec karnawału! Dziękujemy serdecznie Kreatywnym Animatorom – pani Magdalenie i Kamilowi Ściborheart

 

25.01. do 29.01.2021 – Projekt „Terapia ręki w grupie” – zajęcia ogólnorozwojowe realizowany w grupie „Biedronek”

Inspiracją do opracowania projektu przez Agnieszkę Syrek było uczestnictwo w webinarium „Terapia ręki w grupie przedszkolnej”. Projekt trwał 5 dni. Prowadziła go Agnieszka Syrek we współpracy z Anną Boczkaja. Założone cele zostały zrealizowane m. in. kształtowanie aktywności ruchowej, dobra zabawa i pozytywne emocje, usprawnianie precyzyjnych ruchów dłoni i rąk, dostarczanie wrażeń dotykowych, doskonalenie umiejętności poprawnego chwytu, praca nad koordynacją pomiędzy dłońmi.

Zajęcia prowadzone były według następującego schematu:

  1. Zabawy ruchowe wzmacniające stabilizację centralną z silnym uwzględnieniem zabaw na propriocepcję (najdłuższa część zajęć);
  2. Zabawy manualne – uwzględniające pracę na dużych płaszczyznach, masach plastycznych, materiałach sypkich;
  3. Zabawy na usprawnianie ruchów śródręcza i palców;
  4. Zadania grafomotoryczne (najkrótsza część zajęć).

Dzieci z ogromną chęcią brały udział w zabawach ruchowych i tanecznych z wykorzystaniem różnorodnych przyborów gimnastycznych. Sprawnie przechodziły tor przeszkód. „Biedronki” nauczyły sie nowych zabaw paluszkowych, w tym w języku angielskim. Z przyjemnością lepiły z plasteliny i masy solnej. Z zaciekawieniem otwierały skrzynię skarbów i wyjmowały z niej lunety – rolki po papierze toaletowym. Zadaniem każdego przedszkolaka było ozdobienie lunety czyli nałożenie na nią gumek recepturek. Świetnie poradziły sobie z tym zadaniem, usprawniając śródręcze i palce. Kolejnego dnia nawlekały guziki na żyłki i tak powstały grzechotki. Dzieci coraz sprawniej posługują się nożyczkami. W trakcie trwania projektu wycinały przygotowane wzory. Podczas zabaw dowolnych angażowane były do gier, układanek, puzzli, zabaw konstrukcyjnych, manipulacyjnych i plastycznych. Wykonane przez siebie prace dzieci zabierały do domów. To był intensywny tydzień, ale na pewno przyniósł wiele korzyści w zakresie ich ogólnego rozwoju, w tym usprawniania precyzyjnych ruchów dłoni i rąk.

 

07.12. do 23.12.2020 – Projekt „Tradycje Świąt Bożego Narodzenia” realizowany w grupie „Pszczółek”  

Projekt edukacyjny "Tradycje Świąt Bożego Narodzenia" był realizowany w Przedszkolu Samorządowym nr 2 w Myślenicach w grupie wiekowej 5, 6 latków. Rozpoczął się 7.12.2020r. Zakończył się 23.12.2020r. Koordynatorami projektu były mgr Anna Boczkaja oraz mgr Maria Braś.

Główne cele projektu to wdrażanie do swobodnych wypowiedzi na tematy związane ze zwyczajami bożonarodzeniowymi obchodzonymi w rodzinnym domu, uświadamianie dzieciom ich korzeni kulturowych, religijnych i rodzinnych oraz konieczności pielęgnacji tradycji bożonarodzeniowych, przygotowanie przedstawienia bożonarodzeniowego.

            Najciekawszymi zadaniami projektu były:

-wizyta świętego Mikołaja w przedszkolu, odczytanie listu od niego i rozpakowanie prezentów,

-wyeksponowanie przyniesionych przez dzieci kartek i książek o tematyce świątecznej;

-wykonywanie kartek świątecznych, adresowanie kopert i przyklejanie znaczków;

-nauka pastorałki "Był pastuszek bosy" oraz kolędy "Przybieżeli do Betlejem pasterze";

-wykonanie plakatu o treści ekologicznej pod hasłem: "W obronie lasu";

-nauka rozróżniania drzew iglastych: sosny, jodły i świerka;

-wykonywanie łańcuchów i ozdób na choinkę z pomarańczy, jabłek, orzechów, aniołków z papieru;

-wykonanie papieru czerpanego, następnie wycinanie z niego gwiazdek do girland;

-wykonanie girland z plastrów pomarańczy, jabłek, gwiazdek oraz gałązek jodły;

-wykonanie pierniczków, pieczenie ich i ozdabianie;

-wykonanie stroika na stół świąteczny;

-wykonanie szopki bożonarodzeniowej;

-spotkanie z panią Lucyną- kucharką z przedszkola, która opowiedziała dzieciom o potrawach wigilijnych;

-przypomnienie i poznanie tradycji świątecznych w Polsce;

-poznanie tradycji bożonarodzeniowych w innych krajach: Wielkiej Brytanii i Meksyku;

-wystawienie przedstawienia w języku angielskim pt.: "Christmas surprise";

-podsumowujący quiz wiedzy o tematyce świątecznej.

Przez cały okres trwania projektu dzieci były przygotowywane do przedstawienia świątecznego wystawianego w języku angielskim. Po południu codziennie czytane były bajki lub oglądane filmy o tematyce świątecznej. 

Projekt edukacyjny "Tradycje Świąt Bożego Narodzenia" został w pełni zrealizowany. Metoda projektu dała dzieciom możliwość współpracy w grupie, ponieważ wykonywały one prace zbiorowe i grupowe. Cele zostały osiągnięte. Przedszkolaki aktywnie uczestniczyły we wszystkich zadaniach. Poznały tradycje i zwyczaje świąteczne, rodzice również aktywnie uczestniczyli w projekcie pomagając w wykonaniu zadań dodatkowych. Dzieci były bardzo zadowolone z realizacji projektu, a podczas przeprowadzonej rozmowy podsumowującej wyraziły chęć udziału w kolejnych podobnych projektach. Czerpały radość z wykonywania ozdób na choinkę, kartek świątecznych oraz  pieczenia pierniczków. Projekt został udokumentowany zdjęciami. Dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy zaangażowali się w projekt pomagając dzieciom wykonać zadania dodatkowe.
 

21 i 22.01.2021 – Dla Babci i Dziadziaheartheartheart

W styczniu obchodzimy Dzień Babci i Dziadzia! Niestety wspólne spotkanie nie jest jeszcze możliwe. Przedszkolaki wraz z wychowawcami przygotowały dla seniorów upominki, a także krótkie programy artystyczne pod hasłem „Wiersz i piosenka dla Babci i Dziadzia” do obejrzenia od 21 stycznia (czwartek) na stronie  internetowej przedszkola w zakładce Galeria Przedszkolaków.  Serdecznie zapraszamy!!!

Babciu, Dziadkuheart

W dniu tak pięknym i wspaniałym

życzymy Wam sercem całym

zdrowia, szczęścia, pomyślności,

stu lat życia i radości!!!

 Wasze wnuki

kwiaty tablica - Zespół Szkół w Krzanowicach

 

19.01.2021 – Bal karnawałowy

Tegoroczny bal to bal w oddziałach. Każda grupa wiekowa bawiła się ze swoimi wychowawcami we własnych salach zabaw. Dekoracje sal wprowadziły nas w radosny nastrój. Dzieci z przyjemnością wzięły udział w konkursach, zabawach tanecznych i integracyjnych. Wszyscy prezentowali się znakomicie w różnych przebraniach i strojach. W trakcie całodniowej imprezy był czas na dodatkowy poczęstunek, zabawy swobodne i odpoczynek.  Z tej okazji panie kucharki Lucynka i Ania upiekły kruche ciasteczka na podwieczorek. Każdy uczestnik balu otrzymał w nagrodę balon umocowany na patyku. Szkoda, że kolejny bal dopiero za rok.

 

18.12.2020 – „Wigilia"

W to piątkowe przedpołudnie w odświętnych strojach dzieci w swoich oddziałach zjadły uroczysty obiad. Na świątecznie ubranych stołach pojawił się żurek z jajkiem, polędwica z morszczuka z ziemniakami i kapustą czerwoną, kompot, pierniczki i owoce. Panie kucharki Lucynka i Ania spisały sie na medal. Przed posiłkiem dzieci uczestniczyły we wspólnej modlitwie, wychowawcy złożyli Im świąteczne życzenia i każdy otrzymał opłatek. Był czas na słuchanie i śpiewanie kolęd oraz pastorałek, a także sesję fotograficzną na tle zimowej scenerii. Ważnym punktem programu tego dnia był występ dzieci z oddziału Pszczółek. Sześcio i pięciolatki pod kierunkiem wychowawców Anny Boczkaja i Marii Braś wystawiły świąteczną bajkę w języku angielskim pt.„Christmas surprise”. Ten innowacyjny pomysł zasługuje na uznanie yes. Bajka podobała się nie tylko najmłodszym, którzy oglądali ją z zainteresowaniem. Dorośli też byli pod wrażeniem. Po gromkich brawach dla oddziału Pszczółek Pani Dyrektor złożyła nam wszystkim życzenia zdrowia i radości na nadchodzące święta, a nauczycielom i pracownikom administracyjno-obsługowym podziękowała za cały rok pracy. Oby takich miłych dni jak najwięcej. Święta tuż, tuż!heart

 

grudzień 2020 – „Razem na Święta"

W okresie przedświątecznym przedszkolaki miały sporo pracy, ale również i dobrej zabawy. Na miarę własnych możliwości wykonywały kartki świąteczne z życzeniami oraz przygotowywały słodkie niespodzianki – pierniczki lub  kruche ciasteczka dla własnych Rodzin. Tym samym jako placówka wzięliśmy udział w tegorocznej akcji MEN „Razem na Święta”. Jednym z celów akcji było uświadomienie dzieciom, jak ważne jest, aby dzielić się dobrem z innymi ludźmi. Myślę, że korzyści było dużo więcej. Przedświąteczny czas spędziliśmy twórczo i aktywnie, a dzieci były bardzo zadowolone z efektów swoje pracy.

 

07.12.2020 – „Mikołajki"

Z okazji „Mikołajek” dla Wszystkich życzenia:

dużo uśmiechu, radości, szczęścia i marzeń spełnienia!

Czy może być coś bardziej ekscytującego niż spotkanie ze

Świętym Mikołajem?

Naszych przedszkolaków to niezapomniane przeżycie czekało w poniedziałek 7 grudnia po śniadaniu. Święty Mikołaj ze względów bezpieczeństwa stanął na progu każdej ze sal, a swoje przybycie ogłosił donośnym odgłosem dzwonka. Zostawił dla oddziałów worki z zabawkami i listy od siebie, a na powrotną drogę tego dnia z przedszkola do domu coś słodkiego. Dzieci z niecierpliwością czekały na kilka serdecznych słów, które do nich skierował i zaśpiewały dla niego piosenkę. A potem wszystkich czekała już tylko radość z zabawy. Grudzień to wyjątkowy miesiąc pełen magii, miłości, kolorów i czego tylko zapragniemy. Wprowadza nas w niego właśnie Święty Mikołaj.yes

Cieplutkie podziękowania składamy Kreatywnym Animatorom – Państwu Magdalenie i Kamilowi Ściborheartsmiley

 

27.11.2020 Zabawy/ wróżby andrzejkowe „Woskiem lejemy swoją przyszłość poznajemy”

Jednym z celów zabaw andrzejkowych jest kultywowanie tradycji i zwyczajów ludowych, a przy tym dobra i beztroska zabawa. Właśnie w takich zabawach „Motylki”, „Biedronki” i „Pszczółki” brały udział w piątkowy poranek. Przedszkolaki wróżyły sobie, tańczyły oraz słuchały opowieści nauczyciela o tradycjach andrzejkowych. Najważniejszą wróżbą było oczywiście lanie wosku przez dziurkę od klucza i odgadywanie jego kształtów. Inne to: „Andrzejkowe serce”, „Wróżba z monetą”, „Wyścigi bucików”, „Wróżba z kubeczkami”, „Koło przyszłości” czy „Kim będę w przyszłości ?”. Czy wróżby się spełniąsmiley? Czas pokaże. Pewne jest to, że przyniosły nam wiele radości i były okazją do wspólnej zabawy.

 

25.11.2020 Światowy Dzień Pluszowego Misia

Dzień rozpoczął się odwiedzinami misia, który zatańczył dla nas w ogrodzie i obserwowaliśmy go przez okna. Była to inicjatywa Kreatywnych Animatorów pod hasłem „Miś odwiedza Przedszkolaków”. W ramach tej akcji otrzymaliśmy również książkę Czesława Janczarskiego pt. „Miś Uszatek” z życzeniami dla pluszaków kolejnych 100 lat spędzonych w ramionach swoich bliskich – dzieci. Życzenia te podpisał Pan Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka. Następnie w każdej grupie odbywały się „Misiowe zajęcia”smiley Dzieci poznały historię powstania pluszowego misia, słuchały na jego temat opowiadań i wierszyków, uczyły się piosenki w języku angielskim pt. „My Teddy Bear", a także wykonywały prace plastyczno – techniczne, których efektem był oczywiście miś. Nie zapomnijmy o „misiowych” zabawach ruchowych w których przedszkolaki uczestniczyły z wielką radością. Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada od 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki. Jej historia zaczęła się w Stanach Zjednoczonych. Misiowe święto jest bardzo przez dzieci lubiane heart, bo przecież pluszowy  miś  to przyjaciel każdego dziecka

 

20.11.2020 Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Nikt nie jest za młody, by poznać swoje prawa. Takim mottem kierowały się wychowawczynie oddziału starszaków i średniaków wprowadzając dzieci w obszar zagadnień związany z ich prawami. O prawie do bycia z rodziną, miłości i szacunku, tożsamości, leczenia i opieki, schronienia i bezpieczeństwa, równości opowiadały językiem dziecka. Wspierały się tekstem piosenki pt. „Prawa dzieci” (Bliżej Przedszkola). Obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka na stałe wpisane są w Kalendarz imprez przedszkolnych. Z jednej strony uświadamiają dzieciom, iż mają swoje prawa i powinny wiedzieć, jak z nich korzystać. Z drugiej przypominają dorosłym, że mają tych praw zawsze przestrzegać.

 

10.11.2020 „Przedszkole do hymnu” obchody Narodowego Święta Niepodległości

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości nasza placówka wzięła udział w akcji MEN i o symbolicznej godzinie 11:11 dzieci wraz z wychowawcami zaśpiewały „Mazurka Dąbrowskiego”. Tego wyjątkowego dnia aktywności, w których przedszkolaki brały udział miały charakter patriotyczny. Sale udekorowane zostały w barwach narodowych, które dominowały również w strojach dzieci i dorosłych. Aby świętowania ciąg dalszy przenieść do domów dzieci na pożegnanie otrzymywały jabłko przystrojone miniaturą flagi narodowej.

Życzymy Wszystkim radosnego świętowania!!!

Szczególne podziękowania składamy Państwu Karolinie i Maciejowi Hudaszek za obdarowanie nas jabłkami.heart

 

5.11.2020 – Dzień Postaci z Bajek       

Zajęcia w którch dzieci brały udział tego dnia rozwijały zainteresowanie światem bajek, rozbudzały wyobraźnię, przygotowywały do czytania, a przede wszystkim stwarzały okazję do swobodnej ekspresji ruchowej, słownej i plastycznej. W każdym oddziale „królowały” bajki i ich bohaterowie.  Wychowawczynie „Motylków” postawiły na „Klub Przyjaciół Myszki Miki”, stemplowanie z użyciem farb, zabawę w skojarzenia czy naśladownie bajkowych postaci. W grupie „Biedronek” dzieci wysłuchały Bajki o Czerwonym Kapturku, układały w parach puzzle czerwonego kapturka i wilka oraz przebierały się i tańczyły do piosenki pt. „Witajcie w naszej bajce”. U „Pszczółek” wiodącą okazała się Bajka o Trzech Świnkach, do której starszaki wykonały tematyczne rysunki, a także z ciekawością oglądały i słuchały jej w języku angielskim. Dla  wielu dzieci bohaterowie z bajek stają się bliskimi przyjaciółmi. Pamiętajmy o celebrowaniu tego wyjątkowego święta.

 

W ostatnim tygodniu października zrealizowaliśmy Projekt „Żyj zdrowo i kolorowo, którego pomysłodawcą była grupa rodziców dzieci uczęszczających do naszego przedszkola. W ramach projektu dzieci uczestniczyły w warsztatach ekologicznych, kulinarnych oraz grach i zabawach ruchowych na świeżym powietrzu. Celem tych działań była integracja dzieci w oddziałach, edukacja oraz kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych i postaw ekologicznych. Dzieci miały okazję zasadzić własne rośliny, które umieszczone zostaną w ogrodowej szklarni przedszkolnej, stworzyć warzywne kanapki oraz owocowe szaszłyki, które zabrały do domu dla swoich bliskich. Dzieci w sposób kreatywny uczyły się ważnych treści, wykorzystując do tego wszystkie swoje zmysły. Za całokształt działań otrzymały pamiątkowe medale. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali sie w projektheart

Projek współfinansowany był ze środków Miasta i Gminy Myślenice w ramach programu Inicjatywa Lokalna.

 

18.09.2020 r. – Pasowanie 2020 miało inny charakter niż zwykle ze względu na pandemię COVID-19. Wprawdzie przedszkolaki w odświętnych strojach zaprezentowały w swoich oddziałach, to czego już się nauczyły np. tekst przyrzeczenia (starszaki), rymowanki czy piosenki pozostali, ale bez udziału widowni. Na uroczystościach niestety nie byli obecni rodzice. Pomimo to dzieci były uśmiechnięte i chętne do zabawy. Pani Dyrektor Monika przy pomocy kolorowego, olbrzymiego ołówka dokonała najważniejszego momentu w uroczystości każdego oddziału czyli pasowania. „Motylki”, „Biedronki” i „Pszczółki” otrzymały tego dnia pamiątkowe medale oraz dumnie pozowały do zdjęć. Brawa dla wszystkich, że udało się przygotować tak kameralne i sympatyczne uroczystości, a wszystko w przeddzień Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka.

 

1.09.2020 r. – Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 odbyło się aż w trzech oddziałach przedszkolnych: oddział I „Motylki –  dzieci najmłodsze, oddział II „Biedronki” czyli tzw. średniaki i oddział III „Pszczółki” – starszaki. Pierwszy dzień w przedszkolu jest dniem pełnym wrażeń i zapewne większość z naszym milusińskich spędziła go radośnie i na zabawie. Nie zapominajmy jednak, że dla najmłodszych to okres adaptacji, a jest to proces złożony jak i indywidualny. Zapewne więc pojawiły się również chwile smutku, tęsknoty, a nawet rozpaczy za najbliższymi. Wszystkim życzymy wytrwałości i powodzeniasmiley!!!