Wydarzenia | Szkoła

2018/2019

11.12.2018 r. – Wizyta w Muzeum Niepodległości w Myślenicach

Podsumowując obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości gościliśmy w nowo otwartym Muzeum Niepodległości. Budynek robi wrażenie, łączy nowoczesną architekturę z historią i tradycją.  W holu przywitał nas zabytkowy zegar, który przed laty mieścił się w myślenickim magistracie. Tworzenie ekspozycji ciągle jeszcze trwa, jednakże mogliśmy obejrzeć takie wystawy stałe jak: ekspozycję wnętrz mieszczańskich, etnograficzną, archeologiczną czy wejść do repliki okopów z I wojny światowej. Dzieciom wyjątkowo spodobała się „falująca – krzywa” podłoga w jednym z pomieszczeń. To, co zobaczyliśmy w muzeum zaskoczyło nas innością i pomysłowością. Już nie możemy się doczekać na hologramy czy multimedialne ekrany dotykowe. Nasze muzeum idzie z duchem czasu, a my będziemy w nim gościć, co roku.

 

4.12.2018 r. – Mikołajki w Parku Rozrywki Dziecięcej HIPIHOP w Myślenicach

Z okazji mikołajek odwiedziliśmy Park Rozrywki Dziecięcej HIPIHOP. Dzieci spędziły dwie godziny zegarowe na wspólnych zabawach ruchowych oraz korzystały z innych atrakcji parku.  Po powrocie do szkoły wszyscy otrzymali paczki mikołajkowe, które dla uczniów i przedszkolaków ufundowała mieszkanka Dolnego Przedmieścia Pani Halina Dyląg Radna Rady Miejskiej Myślenic. Serdecznie dziękujemy naszemu „MIKOŁAJOWI”heartsmiley.  Ten wyjątkowo miły dzień zbliżył nas do innych grudniowych niespodzianek.

 

23.11.2018 r. – „Czarodziejska lekcja"

W ramach andrzejek odbył się w naszej szkole pokaz iluzji. Wystąpił polski iluzjonista młodego pokolenia, członek Krajowego Klubu Iluzjonistów  – sympatyczny, wesoły, z ogromnym poczuciem humoru, stworzony do zabawy z dziećmi VICTOR FEBO. Victor Febo pokazał nam inny –  urokliwy świata pełen magii. Uczniowie i dorośli wspólnie z artystą mogli wykonać magiczne sztuczki. Pokaz skierowany był do dzieci, jednakże spodobał się również dorosłym widzom. Artysta zaprezentował m.in. przenikające się obręcze, sztuczkę ze znikającym jajkiem, szał kolorowych chustek, karty ze zmieniającymi się króliczkami, konfetti wokół nas czy zabawy z bibułą. Występ zasługuje na uznanieyessmiley.  To był kolorowy, śmieszny, zaskakujący i angażujący pokaz.

 

25.11.2018 r. – Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia

Uczniowie wraz z Rodzicami ochoczo włączyli się w akcję charytatywną propagowaną przez ZPO nr1 PS nr2 związaną z obchodzonym 25 listopada Międzynarodowym Dniem Pluszowego Misia. Z tej okazji zbieraliśmy przytulanki nowe i używane, książeczki, gry, artykuły plastyczne, którymi zostaną obdarowani mali pacjenci oddziałów szpitalnych oraz domów dziecka – dla dzieci na Mikołaja podopiecznych fundacji Fundacja Mam Marzenie. Na rzecz najmłodszych przekazaliśmy również pluszowe maskotki słodziaków, które szkoła otrzymała od sieci sklepów Biedronka w ramach przystapienia do konkursu edukacyjnego. Dzieci postanowiły, że ryś Rysio, sowa Zosia, lis Lucek, jeż Jerzyk, bóbr Borys i zajęczyca Zuzia trafią w ręce tych, którzy ich najbardziej potrzebują. Serdecznie dziękujemy wszystkim za ich otwartość i przyjazne serca.

 

15.11.2018 r. – Światowy Dzień Rzucania Palenia

Obchody Światowego Dnia Rzucania Palenia w ramach realizowanego programu edukacji antytytoniowej dla uczniów kl. I – III szkół podstawowych „Nie pal przy mnie, proszę” odbyły się w formie happeningu ulicznego. Uczniowie wykorzystali transparent z hasłem przewodnim nawiązującym do setnej rocznicy odzyskania niepodległości i bycia wolnym – wolnym od nałogu oraz białe serduszka z kartonu, które napinali napotkanym przechodniom w pobliżu szkoły. Było ich sto – na stulecie niepodległości. W trakcie happeningu odwiedzono również punkty usługowe czy placówki handlowe działające przy ul. Kazimierza Wielkiego. Uczniowie wraz z wychowawcami zachęcali palaczy do podjęcia tak ważnej decyzji, jaką jest rzucenie palenia. 

Nigdy nie jest za późno, aby przestać palić papierosy!

 

14.11.2018 r. – Wieczornica w „Domu Strażaka” na Dolnym Przedmieściu

W środę 14.11.2018 r. o godz. 17.00 w budynku OSP Dolne Przedmieście uczniowie klas I – III świętowali wspólnie z zaproszonymi Rodzinami i Gośćmi 100 – lecie odzyskania niepodległości. Wieczornica pt. „Nasza Niepodległa” odbyła się przy ogromnym zaangażowaniu dzieci, nauczycieli – wychowawców oraz pracowników administracyjno – obsługowych zespołu. Na wstępie uroczystości Pani Dyrektor Monika Tula zaprosiła widzów do śpiewania pieśni patriotycznych wraz z wykonawcami. W tym celu przygotowano okazjonalne śpiewniki. Wybrzmiały: „Rota”, „Wojenko, wojenko”, „Pierwsza Brygada”, „Mazurek Dąbrowskiego”. Jeden z uczniów klasy III solo zaśpiewał pieśń pt. „Orlątko”, a uczennica zagrała na skrzypcach melodię „Roty”. W scenariuszu Wieczornicy oprócz patriotycznych wierszy, pieśni, życzeń dla Polski pojawiły się również fakty i postacie historyczne. To była lekcja historii dla wszystkich uczestników uroczystości.

Biało – czerwona dekoracja, wykorzystanie świec, galowe stroje dzieci, strój legionisty, kotyliony dla każdego to mocne strony wydarzenia.

Dyrektor ZPO nr 1 składa serdeczne podziękowania Zarządowi Ochotniczej Straży Pożarnej Myślenice Dolne Przedmieście oraz Państwu Anecie i Marcinowi Rapacz za udostępnienie sali balowej na czas prób i występu.

 

9.11.2018 r. – Świętowanie 100 – lecia niepodległości

Kolejny już rok z rzędu zawitali do nas przedstawiciele społeczności Szkoły Podstawowej nr 4 im. św. Jadwigi Królowej w Myślenicach, która od 7 lat popularyzuje akcję „Mamy Niepodległą”. Tegoroczne spotkanie było szczególne – wspólnie świętowaliśmy 100 – lecie odzyskania niepodległości. Nauczyciel polonista SP nr 4 pani Dorota Płatek z radością, w przystępny dla dzieci sposób opowiadała o niepodległości, a także przybliżyła im postać Marszałka Józefa Piłsudskiego. Towarzyszyli Jej: uczeń kl. IV Jacek Hajdas prezentujący strój legionisty, Patrycja Irzyk kl. III „a” gimnazjum, Agnieszka Cegielska oraz Justyna Zlezarczyk z kl. III „c” gimnazjum.  Dziewczęta stanowiły zespół wokalno – instrumentalny. Wspólnie odśpiewaliśmy dwie pieśni patriotyczne: „Pierwszą Brygadę” oraz „Wojenko, wojenko”. Spontanicznie dziewczęta zaprezentowały również inne utwory śpiewając a cappella. Goście obdarowali nas własnoręcznie wykonanymi kotylionami, a także białymi i czerwonymi „Jabłuszkami  z życzeniami”. Spotkanie patriotyczne, radosne, z pozytywnym przesłaniem. Po 100 – kroć dziękujemy!!!

Tego samego dnia świętowania ciąg dalszy – o symbolicznej godzinie 11:11 włączyliśmy się w ogólnonarodową formę uczczenia 100 – lecia niepodległości pn. „Rekord dla Niepodległej”. Wspólna akcja ministerstwa edukacji i Rady Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej polegała na tym, aby we wszystkich szkołach w Polsce i poza jej granicami w uroczysty sposób wybrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”. Zgromadzeni na boisku szkolnym uczniowie, przedszkolaki, nauczyciele, pracownicy administracyjno – obsługowi odśpiewaliśmy 4 – zwrotkowy hymn narodowy. Brawa i okrzyki – to pojawiło się na koniec.yes

 

22.10.2018 r. – Wycieczka autokarowa do Kopalni Soli „Wieliczka”

Kopalnia Soli „Wieliczka” to jeden z najcennniejszych zabytków kultury materialnej i duchowej na ziemiach polskich, rocznie odwiedzany przez ponad milion turystów z całego świata.

Wzięliśmy udział w bajkowej wyprawie śladami solnych skrzatów, Skarbnika i soloni – „Odkrywamy Solilandię". Zanim zeszliśmy na dół musieliśmy pokonać 380 schodów. Na samym początku wyprawy „przybiliśmy piątkę” wielickiemu Skarbnikowi – dobremu duchowi kopalni. Następnie uczniowie otrzymali: klucz, mapę, latarkę, herby i listę zadań do wykonania. Razem z przewodnikiem wyruszyliśmy po Trasie turystycznej kopalni na poszukiwanie tajemniczych przedmiotów i postaci. W trakcie wyprawy wysłuchaliśmy legendy o pierścieniu Św. Kingi, a w Kaplicy jej imienia podziwialiśmy solne dzieła sztuki oraz pozowaliśmy do pamiątkowego zdjęcia. W drodze mijaliśmy solankowe jeziora. Duże wrażenie zrobił na nas spektakl świetlno – dźwiękowy w Komorze Weimar. Oczarowała nas muzyka Chopina. Z Soliludkiem i przewodnikiem docieramy w końcu do Skarbnika, gdzie czekały na wszystkich kolejne atrakcje. Tutaj uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, znaczki i „solizaki”. Mieliśmy również przerwę na posiłek i zakup pamiątek. Na powierzchnę wywiozła nas górnicza winda. Nasza wycieczka była naprawdę intensywna i bardzo udana.

 

18.10.2018 r. – Ślubowanie uczniów kl. I pod hasłem: „Ślubuję mojej Ojczyźnie, Szkole i Rodzinie"

18 października był odświętnym dniem dla uczniów kl. I oraz ich wychowawcy Pani Marii Braś. Wszystkich obecnych na uroczystości uczniów oraz ich bliskich powitała Dyrektor ZPO nr1 Monika Tula.

Pierwszoklasiści zaprezentowali przygotowany na tę okoliczność program artystyczny, który został nagrodzony gromkimi brawami. Po złożeniu uroczystego ślubowania, dwunastu pierwszaków zostało oficjalnie przyjętych w poczet uczniów naszej szkoły. Na koniec pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki po czym usiedli do wspólnego stołu, aby razem z rodzicami świętować ten dzień.

 

15.10.2018 r. – Dzień Głośnego Czytania z „Gangiem Słodziaków” w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Uczniowie naszej szkoły byli aktywnymi uczestnikami Dnia Głośnego Czytania z „Gangiem Słodziaków” w ramach przystąpienia szkoły do konkursu edukacyjnego ogłoszonego przez sieć sklepów Biedronka. Obchody Dnia Głośnego Czytania zorganizowane przez nauczycielki kl. I – III oraz bibliotekarza panią Annę Ruśkowską odbyły się na terenie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Przeprowadzono je w oparciu o książkę Renaty Piątkowskiej pt. „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków". Temat zajęć brzmiał: Zajęczyca Zuzia uczy nas troski, opieki i odpowiedzialności. Pani bibliotekarz przeczytała dzieciom rozdział książki pt. „Zajęczyca Zuzia” oraz zadawała pytania do wysłuchanego tekstu. Następnie klasy zajęły osobne pomieszczenia w bibliotece, gdzie wykonywały zaproponowane im przez wychowawców zadania związane z tematem udzielania pomocy, opieki, zawodem lekarza czy pielęgniarki. Uczniowie klasy I byli zaangażowani w „Zgadywankę dotykową”,  uczniowie kl. II z łatwością odnaleźli się „W świecie zagadek, krzyżówek itp.", a uczniowie kl. III w grupach porządkowali „Układankę z pierwszej pomocy”. Na podsumowanie Wydarzenia – Dnia Głośnego Czytania uczniowie wysłuchali zakończenia książki, a pani bibliotekarz gorąco zachęciła ich do czytania książek czy to w wersji papierowej czy elektronicznej, słuchania audiobooków, założenia karty czytelnika w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Dzieci otrzymały zakładki do książek z godzinami otwarcia biblioteki i numerami telefonów do niej, a także mogły swobodnie poczuć się czytelnikami i skorzystać z zasobów biblioteki dla dzieci.

Dziękujemy serdecznie Pani Annie Ruśkowskiej  za wspólną pracę i spędzony czas w bibliotece.

 

10.10.2018 r. – Otwarcie Placu Zabaw dla mieszkańców Dolnego Przedmieścia przy ZPO nr 1

W dniu 10 października Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Pan Maciej Ostrowski uroczyście otworzył nowy plac zabaw, który został zbudowany z myślą o dzieciach i ich rodzicach. Inicjatorem tego pomysłu był Radny Rady Miejskiej Pan Czesław Bisztyga, który również był obecny podczas uroczystości. To pierwszy taki plac zabaw w historii Dolnego Przedmieścia. Kolorowy, atrakcyjny, solidny. Po prostu wymarzony!

Dzieci mogą korzystać z takich urządzeń jak: bocianie gniazdo, karuzela, sprężynowiec, huśtawki, piramida linowa i innych zestawów zabawowych z wieżą i ślizgiem. 
Plac zabaw mieści się przy parkingu ZPO nr 1, gdzie w sposób bezpieczny można zaparkować samochód czy zostawić rower. Rodzice, którzy w tym czasie spędzali to ciepłe i słoneczne popołudnie z dziećmi na placu zabaw wyrazili swą wdzięczność za tak piękny obiekt. Niech służy wszystkim jak najdłużej i jak najlepiej!
 
 
10.10.2018 r. – Zajęcia profilaktyczne dla uczniów

Uczniowie klas I – III aktywnie brali udział w miniwarsztatach prowadzonych przez trenera z Centrum Działań Profilaktycznych z Wieliczki. Dzieci z kl. II i III objęte zostały treningiem kreatywności, podczas którego były zaangażowane, otwarte i radosne. Proponowany warsztat wykorzystywał ich nieograniczoną energię twórczości. Pierwszoklasiści uczestniczyli w zajęciach pt. „Tomek i czarny kruk”. Celem  warsztatu było przygotowanie dzieci do funkcjonowania wolnego od przemocy poprzez nauczenie ich kontroli negatywnych emocji, rozwiązywania konfliktów oraz rozróżniania zachowań akceptowanych i nieakceptowanych społecznie. W obu przypadkach pomiędzy prowadzącym – panem Piotrem, a uczniami nawiązała się dobra relacja, która sprzyjała wspólnym zabawom, rozmowom czy dochodzeniu do pożądanych wniosków. Zajęcia przydatne – w trosce o prawidłowy rozwój intelektualno – społeczny najmłodszych.

 

4.10.2018 r. – Wizyta Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice w naszej szkole

Naszym gościem był Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Szanowny Pan Maciej Ostrowski, który z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości życzył dzieciom, Ich Rodzinom oraz gronu pedagogicznemu radosnych obchodów. Każdy uczeń i przedszkolak otrzymał grę edukacyjną „Memory Myślenice”. Pan Burmistrz nie zapomniał również o zbliżającym się święcie oświaty – Dniu Edukacji Narodowej i skierował ciepłe słowa do Dyrektor ZPO nr 1, nauczycieli oraz pracowników życząc wszystkim cierpliwości, wytrwałości, sukcesów w pracy, a także ustawicznych zmian na lepsze. Dziękujemy za miłą wizytę.

 

21.09.2018 r.-  ”Sprzątaliśmy świat„ czyli pas zieleni i chodnik przy ul. K. Wielkiego i K. Ujejskiego – miejsca nam bliskie.

Sprzątanie świata (ang. Clean Up the World ) to międzynarodowa kampania odbywającej się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa.

 

11.09.2018 r. – Szkolna wycieczka piesza na polanę „Mikołaj” w Myślenicach

Ubiegłorocznym zwyczajem, zachęceni sprzyjającą aurą pieszo wybraliśmy się na polanę „Mikołaj”. Tym razem nie byliśmy tam sami. Uczniowie klas 4 i 5 SP nr 4 na Zarabiu wraz z nauczycielami również piknikowali. Pomimo różnicy wieku udało się dzieciom zintegrować. Chłopcy z kl. III dołączyli do grających w piłkę nożną. Pani Gosia – nauczycielka wychowania fizycznego zorganizowała wyścigi w torach przeszkód. Chętni rywalizowali dobrze się przy tym bawiąc. Nazbieraliśmy mnóstwo grzybów i innych darów lasu. Legendę związaną z nazwą polny przypomniano uczniom kl. II i III, pierwszoklasiści ją poznali. Opowiada ona o pasterzach i owcach, które zgubiły się na stokach Plebańskiej Góry. Wspólna modlitwa pasterzy do świętego Mikołaja poskutkowała odnalezieniem owiec na śródleśnej polanie. W tym właśnie miejscu pasterze wybudowali kapliczę. Jej patronem został oczywiście święty Mikołaj.

Wrześniowa, piesza wycieczka na myślenicki „Mikołaj została wpisana w Kalendarz wycieczek szkolnych SP nr 5 i zapewne zostanie tradycją szkolną.

 

03.09.2018 r. –  Inauguracja roku szkolnego 2018/2019

Serdeczne powitanie wszystkich przybyłych na uroczystość przez Dyrektor ZPO nr1 Monikę Tula; odśpiewanie hymnu państwowego; uczczenie minutą ciszy pamięci poległych w II wojnie światowej – 79 rocznica wybuchu; krótki program artystyczny w wykonaniu uczniów kl. II i III;  pierwsze powakacyjne spotkanie wychowawców z uczniami i rodzicami w salach lekcyjnych.

Nowy rok szkolny w okno puka,
zjawia się książka i nauka,
trwałe przyjaźnie, heca niejedna…
Dobrze nam w szkole! Ale jednak…
Żal nam słonecznej swobody,
piasku i łódki, i wody,
żal wakacyjnej przygody,
minął zielony czas.
Żal nam górskiego strumienia,
żal nam leśnego półcienia.
A więc do zobaczenia,
lato połączy nas!

Słowami piosenki pt. „Żal nam słonecznej pogody” Zuzanna Górka uczennica kl. II rozpoczęła część artystyczną uroczystości. Kochani nie smućmy się – każdy dzień spędzony w szkole zbliża nas do kolejnych wakacji.wink

 

 

 

2017/2018smiley

 

04.09.2017 r. – delegacja naszej szkoły wzięła udział w odsłonięciu tablicy (budynek Powiatowej Komendy Policji w Myślenicach) upamiętniającej OFIARY CZARNEJ NIEDZIELI w Myślenicach z dnia 23 czerwca 1940 roku.

W 1940 r. niemiecki okupant  zaaresztował 35 mieszkańców Myślenic (najmłodszy miał 19 lat, a najstarszy 64). Trzymano ich kilka godzin przed budynkiem poczty (obecnie budynek Komendy Powiatowej Policji) i sfotografowano. Następnie zostali wywiezieni do więzienia w Krakowie i umieszczeni w celi śmierci. 29 czerwca zostali rozstrzelani w Forcie w Krzesławicach.

04.09.2017 r. – Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w tym powitanie i złożenie życzeń przez Dyrektor ZPO nr1 Monikę Tula zebranym uczniom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom administracyjno – obsługowym zespołu. Krótki program artystyczny z uwzględnieniem 78 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Spotkanie wychowawców z uczniami i rodzicami.

 

11.09.2017 r. – uczniowie naszej szkoły z radością uczestniczyli w pieszej wycieczce na polanę Mikołaj. Na miejsce wymarszu dojechaliśmy autokarem. Następnie dotarliśmy pod lipkę (a tak naprawdę do pozostałości po niej) na Plebańskie Górze, gdzie w trakcie odpoczynku dzieci wysłuchały Legendy o myślenickiej lipce. Jednocześnie dowiedziały się o ustaleniach historyków, wskazujących na to, że w herbie Myślenic znajduje sie nie lipa, lecz dąb. Po około godzinnym marszu ujrzeliśmy wreszcie w promieniach porannego słońca polanę Mikołaj. Piknikowaniu, zabawom, zbieraniu darów lasu nie było końca. Kolejna legenda zaprezentowana uczniom związana była z nazwą polany. Dzieci w trakcie wycieczki chętnie pozowały do zdjęć, a także były fotografami. Szczególnie w drodze powrotnej podziwialiśmy myślenicki krajobraz. Pogoda dopisała. Wycieczka zdaniem uczniów była SUPER !!!

yes heart

29.09.2017 r.– tradycyjnie (od dwóch lat na terenie placówki) obchodziliśmy „Święto Pieczonego Ziemniaka”. Impreza jest okazją do integracji nie tylko uczniów SP nr 5 i wychowanków PS nr 2. Obecnością zaszczycili nas zaproszeni Goście – przedstawiciele UMiG Myślenice oraz Rodzice. W trakcie imprezy Pani Dyrektor Monika Tula otrzymała nagrodę specjalną (statuetkę) – serdeczne podziękowania za całokształt pracy na rzecz edukacji w Gminie Myślenice, zaangażowanie w rozwój i wychowanie dzieci oraz efektywne zarządzanie prowadzoną placówką. GRATULUJEMY!!! Pani Dyrektor nagrodę zadedykowała wszystkim nauczycielom i pracownikom ZPO nr 1, za Ich wsparcie i czynne udzielanie się na rzecz placówki.

Inscenizację z okazji „Święta Pieczonego Ziemniaka” zaprezentowali uczniowie kl. II i III, w tym chętni uczniowie kl. I – III wzięli udział w „Teście wiedzy o ziemniaku dla uczniaków”. W kilku odsłonach „mali” i „duzi” dowiedzieli się, dlaczego ziemniak tak znany jest na całym świecie. Po części oficjalnej, przy dźwiękach gitary wesoło bawiliśmy się z rąk do rąk podając tzw. „gorącego ziemniaczka”. Tego dnia Pan Tomasz – nasz konserwator i woźny już od wczesnych godzin rannych grillował ziemniaki, które królowały w naszym wspólnym posiłku. Na całokształt naszego święta wpływ miała słoneczna pogoda, rodzinna atmosfera, a także zaangażowanie wszystkich biorących w nim udział. DZIĘKUJEMY !!! DO ZOBACZENIA ZA ROK !!!

 

PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

W dniu 10 października 2017 r. odbyło się w naszej szkole pasowanie pierwszoklasistów. Tegoroczna uroczystość miała kameralny charakter, gdyż przystąpiło do niej tylko dziesięcioro nowych uczniów. Otwarcia ceremonii dokonała Pani Dyrektor Monika Tula witając dzieci, rodziców oraz grono pedagogiczne.

Przed pasowaniem uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności w programie artystycznym wykazując swoją gotowość, by stać się prawdziwymi uczniami. Następnie „pierwszaki” złożyły uroczyste ślubowanie. Po ślubowaniu Pani Dyrektor dokonała aktu pasowania symbolicznym ołówkiem.
Nowi uczniowie na pamiątkę podniosłej uroczystości otrzymali dyplomy i słodkie upominki. Po głównej uroczystości odbył się poczęstunek przygotowany przez rodziców. 

Przed uczniami wiele trudu w osiągnięciu wiedzy. Życzymy więc wiele radości, wspaniałych kolegów i koleżanek oraz sukcesów w nauce.

                                                                                                     Agata Żmuda-Bednarz

 

 

18 października w związku z obchodami Europejskiego Dnia Przeciwko Handlowi Ludźmi (w całej Unii Europejskiej obchodzony po raz jedenasty),  w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny” uczniowie kl. I i III wzięli udział w prelekcji o w/w tematyce, połączonej z prezentacją multimedialną. Zajęcia te odbyły się na terenie szkoły. Poprowadziła je funkcjonariuszka KPP w Myślenicach –  starsza aspirant p. Ewa Nalepa. Ideą kampanii jest propagowanie świadomości o zjawisku i jego rozmiarach, a także wskazanie, gdzie można szukać pomocy. Pani Ewa uczuliła dzieci na niebezpieczeństwa wynikające z kontaktów z obcymi ludźmi. Pouczyła jak samodzielnie unikać zagrożeń oraz jak radzić sobie w takich sytuacjach. Poruszając kwestie bezpieczeństwa dzieci w kontaktach z obcymi osobami uświadomiła, że często sama odmowa nawiązania kontaktu lub przyjęcia prezentu nie wystarczy, często w takich sytuacjach najlepszą metodą obrony jest krzyk lub ucieczka w kierunku nawet przypadkowych dorosłych i wołanie o pomoc.

 

 

 

 

SPOTKANIE Z LEŚNIKIEM W RAMACH CYKLU GOŚĆ "PIĄTKI"

24 października gościliśmy w naszej szkole pana leśnika Wiktora Siłuszyka z Nadleśnictwa Myślenice . Klasy I i III słuchały ciekawych opowieści gościa na temat jego pracy, zwierząt i lasu. Pan leśnik opowiadał dzieciom o swojej pracy w lesie i wyświetlał ilustracje zwierząt. Dzieci mogły także zobaczyć i dotknąć budkę lęgową dla ptaków.

Uczniowie przypomnieli sobie zasady zachowania się w lesie (m.in. zachowanie ciszy, porządku, unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami). Dowiedzieli się także, w jaki sposób pomagać zwierzętom i ptakom przetrwać zimę.

Leśnik podkreślał, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim żyjących.

Na koniec spotkania dzieci otrzymały upominki przyrodnicze oraz miały możliwość zadawania pytań i ochoczo z tej możliwości skorzystały. Pytania były przeróżne, lecz nasz gość na wszystkie bardzo cierpliwie i wyczerpująco odpowiedział. Dzięki temu spotkaniu uczniowie poszerzyli wiadomości o lesie i jego mieszkańcach. Lepiej poznali zasady ochrony przyrody i opieki  nad zwierzętami w okresie zimowym.

Agata  Żmuda – Bednarz

9 listopada pan leśnik ponownie odwiedził naszą placówkę. W spotkaniu o powyższej tematyce uczestniczyli uczniowie kl.II a także przedszkolaki z oddziału I i II. W trakcie zajęć uczniowie wykazali się wiedzą i potrafili odpowiedzieć na zadane przez pana leśnika pytania np. Czym żywi się jeż? Co jeleń nosi na głowie? Czym karmimy ptaki zimą?

Lekcja przyrody z panem leśnikiem była ciekawa zarówno dla dzieci jak i nauczycieli. Na kolejne zajęcia  pan Wiktor zaprosił nas wiosną do lasu.

Serdecznie podziękowaliśmy panu leśnikowi za przekazaną wiedzę i poświęcony czas. Wspólnie pozowaliśmy do pamiątkowego zdjęcia.

 

ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

W historii Polski, tak się składa, był kiedyś ponad wiek niewoli.

Jedenastego Listopada nasz kraj z niewoli się wyzwolił.

 I wtedy myśl powstała taka, by przez szacunek dla przeszłości

 Ten dzień na zawsze, dla Polaka, pozostał Dniem Niepodległości.

W przeddzień Święta Niepodległości 10 listopada odbył się w naszej szkole uroczysty apel. Celem uroczystości było wzbogacenie wiedzy uczniów, kształtowanie szacunku dla historii minionych pokoleń. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha walki narodu polskiego. Uczniowie klasy III pod kierunkiem wychowawcy pani Marii Braś recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Serdecznie dziękujemy uczniom klasy III i Jej wychowawcy !!!

W trakcie uroczystości pani Dyrektor Monika Tula wręczyła nagrody uczniom, którzy wzięli udział w szkolnym etapie Gminnego Konkursu Plastycznego zorganizowanego przez Zespół Placówek Oświatowych im. Jana Dunin – Brzezińskiego w Drogini pt. "POLSKA – MOJA OJCZYZNA". Szkołę reprezentowali: z klasy I – Zuzanna Górka, z II – Gaia Stempień, a z III – Martyna Wierciak. Martynka Wierciak zdobyła I miejsce w tym gminnym konkursie plastycznym. Gratulujemy !!!

 

WYCIECZKA DO MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI (DOM GRECKI) – 13.11.2017 r.

Zgodnie z Kalendarzem wycieczek uczniowie naszej szkoły wzięli udział w lekcji muzealnej, którą poprowadził pan Paweł Lemaniak w  Muzeum Niepodległości w Myślenicach  (Dom Grecki). Podczas lekcji pan Dyrektor ciekawie opowiadał o eksponatach pozyskanych w ramach akcji społecznej zbierania pamiątek związanych z historią ziemi myślenickiej – "NASZE MUZEUM – NASZA NIEPODLEGŁOŚĆ". Jeden z nich – maszyna rolnicza do oczyszczania ziarna z plew (wialnia) cieszył się wśród uczniów dużym powodzeniem, gdyż każdy chętny mógł ją uruchomić przy pomocy korby. Wrażenie na uczniach zrobiły również militaria zgromadzone w jednej z sal. Podsumowaniem naszego pobytu w muzeum były warsztaty plastyczno – techniczne, podczas których  uczniowie przy pomocy prowadzących wykonali biało – czerwone kotyliony. Takie lekcje uczą, że historia wymaga myślenia, poszukiwania, wytrwałości. Może kiedyś dla któregoś z naszych uczniów będzie ona pasją.

 

20.11.2017 r.– obchodziliśmy w klasach Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.

Można by ten temat zacząć tak: Dawno, dawno temu o prawach dzieci nikt nie słyszał. Prawa dzieci mają krótką historię – po raz pierwszy je zapisano w roku 1924 w tak zwanej Deklaracji Genewskiej. Ale naprawdę pierwszy, w miarę pełny katalog praw został zapisany w Konwencji o Prawach Dziecka przygotowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1989 roku. Konwencja o Prawach Dziecka to międzynarodowa umowa, zawierająca zbiór praw. Państwo, które do Konwencji o Prawach Dziecka przystąpi, zobowiązuje się do przestrzegania zawartych w niej praw. W Polsce Konwencja o Prawach Dziecka obowiązuje od 1991 roku.

Celem prowadzonych przez wychowawców zajęć było: podniesienie stanu wiedzy z zakresu praw dzieci; kształtowanie umiejętności nazywania i rozróżniana praw dziecka; kształtowanie postawy zgody, porozumienia i szacunku. Podsumowanie zajęć – NAUCZ SIĘ UPOMINAĆ O SWOJE PRAWA, ALE PAMIĘTAJ, ŻE INNI TEŻ JE MAJĄ!

 

21.11.2017 r. – co roku pamiętamy o Światowym Dniu Życzliwości i Pozdrowień. Jego obchody zostały na stałe wpisane do Programu wychowawczo – profilaktycznego szkoły. Uświadamiają one nie tylko dzieciom, że uśmiech, miłe słowo czy pozdrowienie są bardzo ważne w kontakcie z drugim człowiekiem. Gazetki ścienne w klasach i na korytarzu szkolnym też o tym dniu przypominały. W tym roku szkolnym samorząd klasy II przygotował "wesołe buźki", którymi obdarowywał Rodziców będących na terenie szkoły, panie nauczycielki, a także koleżanki i kolegów z kl. I, III oraz przedszkolaków. Moment naklejania "buźki" okazywał się kluczowy, gdyż na twarzach pojawiał się właśnie…………… smileysmileysmiley

29.11.2017 r. – w ramach andrzejek w naszej szkole odbył się pokaz iluzji. Pan iluzjonista – Tomasz Soja zaprezentował nam różne niesamowite sztuczki np. lewitujący stoliczek, magiczne pieniążki, zmieniające się chusteczki, niepoliczalną kartę domino, przenikające się obręcze, szał serwetkowy czy magiczne kajdanki. Uczniowie mieli okazję sami czarować, ponieważ nasz gość zapraszał ich do współpracy na scenę. Pokaz okazał się naprawdę czarodziejski, a my – mali i duzi byliśmy zachwyceni :-)). Dodatkową atrakcją była muzyka, potegująca doznania. Dużo zabawy, humoru i zaskoczenia – polecamy wszystkim.yes

 6.12.2017 r. – zaplanowana na ten dzień i zrealizowana została wycieczka "Mikołajkowa" do Multikina połączona z zabawami w Centrum Zabaw Dziecięcych  GIBON w Krakowie. Dzieci obejrzały film pt. "Pierwsza gwiazdka" (film o przyjaźni z zabarwieniem chrześcijańskim), a nastepnie aktywnie spędziły czas w miejscu przeznaczonym do zabaw ruchowych. Zdaniem najmłodszych było atrakcyjnie i wesoło. smiley

20.12.2017 r. – SPOTKANIE Z FUNKCJONARIUSZEM POLICJI „PIERWSZY DZIEŃ ZIMY” /w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny"/. W dniu dzisiejszym w naszej szkole gościliśmy funkcjonariusza policji Panią Ewę Nalepę. Nasz gość przeprowadził wspaniałą prelekcję na temat bezpiecznych zabaw zimą i postępowania w niebezpiecznych sytuacjach. Pani Ewa również przypomniała dzieciom numery alarmowe oraz zwróciła uwagę jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych o takiej porze roku.

Na długo zapamiętamy rady i wskazówki dotyczące bezpieczeństwa i właściwych zachowań podczas zabaw zimowych.

Agata  Żmuda – Bednarz

21.12.2017 r. – uczniowie kl. I – III uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez przedstawiciela Państwowej Straży Pożarnej kpt. Andrzeja Łotockiego nt. „Bezpieczne Święta i Sylwester”. W trakcie spotkania pan kapitan poruszył również tematy związane z zawodem strażaka, zasadami postępowania w przypadku pożaru w budynku mieszkalnym czy pierwszą pomocą. Sprawdził również wśród uczniów znajomość numerów telefonów alarmowych, a także zachowanie w przypadku zgłoszenia się dyżurnego. Zajęcia zostały zrealizowane w ramach akcji informacyjno – edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny”, w której szkoła bierze udział. Głównym celem projektu jest kształtowanie i propagowanie pozytywnych postaw młodych ludzi w zakresie bezpieczeństwa, poprzez systematyczne prowadzenie działań profilaktycznych i edukacyjnych.

21.12.2017 r. –  w tym dniu odbyła się również  wigilia szkolna – spotkanie uczniów kl. I, II i III przy wspólnym stole. Uczniowie dzielili się opłatkiem i składali sobie życzenia. Następnie w świątecznym nastroju spożyli drugie śniadanie, a także ciasteczka i owoce przygotowane przez rodziców. Niestety tegoroczna wigilia nie trwała zbyt długo, gdyż wszyscy udaliśmy się do budynku OSP Dolne Przedmieście, gdzie odbyła się generalna próba uroczystości „Rodzinne kolędowanie”.

 

Jest taki dzień…..

w którym kolęda rozwesela

i rozgrzewa ludzkie serca.

W dniu 21.12.2017 (czwartek) o godz. 17.00 w budynku OSP Dolne Przedmieście uczniowie klasy I, II i III wystąpili w montażu słowno – muzycznym pt. „Rodzinne kolędowanie”. Na uroczystość przybyli Rodzice oraz rodzeństwo uczniów kl. I – III. Pani Dyrektor ZPO nr 1 Monika Tula zaprosiła wszystkich zebranych do wspólnego kolędowania.

W organizację uroczystości zaangażowali się wszyscy nauczyciele – wychowawcy, nauczycielka języka angielskiego i religii, a także nauczycielka ZPO nr 1 – oddziału I Przedszkola Samorządowego nr 2 pani Monika Błachut, która czuwała nad oprawą muzyczną. Uczniowie pod Jej kierunkiem śpiewali wybrane kolędy i pastorałki. Zaprezentowali również świąteczne piosenki w języku angielskim: „Santa Claus Is Comin' to Town”, „We Wish You A Merry Christmas” czy „Jingle Bells”, nad których znajomością pracowali z panią Agnieszką Pabisz – Święch. Jednym z punktów programu był występ uczennicy kl. II Wiktorii Serafin, która na skrzypcach zagrała melodię kolędy „Pójdźmy wszyscy do stajenki”.

W trakcie trwania uroczystości odbyła się zbiórka charytatywna na rzecz Laury Kurowskiej, która dzięki kosztownej operacji w Stanach Zjednoczonych i rehabilitacji będzie mogła samodzielnie chodzić. Została zebrana kwota w wysokości 1026 zł . W imieniu Mamy Laury Pani Dyrektor ZPO nr 1 serdecznie dziękuje wszystkim darczyńcom.

Uroczystość „Rodzinne kolędowanie” wprowadziła nas w czar i magię Świąt Bożego Narodzenia, kolędowaliśmy i cieszyliśmy się z bycia razem.

Serdecznie dziękujemy Zarządowi Ochotniczej Straży Pożarnej Myślenice Dolne Przedmieście oraz Państwu Anecie i Marcinowi Rapacz za udostępnienie sali balowej.

 

07.02.2018 r. w sali balowej budynku OSP Dolne Przedmieście odbył się Bal karnawałowy dla uczniów kl. I – III. Pani Dyrektor Monika Tula serdecznie powitała i zaprosiła do wspólnej zabawy, życząc miłych wrażeń, dzieci, wychowawców i Rodziców. Na scenie gościł zespół muzyczny Sivestro Band. Uczniowie z ochotą  wzięli udział w zabawach tanecznych. Większość z nich zaprezentowała piękne i pomysłowe stroje. W czasie przerwy dzięki uprzejmości Rodziców podano słodki poczęstunek. Kolejne karnawałowe szaleństwo dopiero za rok.

 

08.02.2018 r. w Tłusty Czwartek po raz kolejny „wysyłaliśmy pączki do Afryki”. Uczniowie na terenie szkoły mogli zakupić pączki w ramach wspierania akcji charytatywnej „Wyślij pączka do Afryki 2018”. Pieniądze – 324 zł 48 gr zebrane w tym dniu zostały przekazane na konto Fundacji Kapucyni i Misje, która jest jej organizatorem i będzie realizować projekty w Republice Środkowoafrykańskiej i Czadzie. Potrzeby afrykańskich dzieci, szacunek, tolerancja i dzielenie się z innymi to wartości, na które zostaliśmy wszyscy uwrażliwieni.

Wychowawca kl. I pani Basia Kaperek jest koordynatorem akcji. Wychowawcy: kl. III pani Maria Braś i kl. II Agnieszka Syrek czynnie się w nią włączyły.

 

W dniach 5.03.-7.03. uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli ZPO 1 uczestniczyli w Rekolekcjach Wielkopostnych, które odbywały się w Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej. Nauki rekolekcyjne prowadził ksiądz wikariusz Krzysztof Rusnak. Serdecznie dziękujemy księdzu za zaangażownie i wielkie serce. heart

 

8 marca w Międzynarodowy Dzień Kobiet było w naszej szkole bardzo „kwieciście” i „słodko”. Kobiety i kobietki otrzymywały życzenia, prezenciki, słodkości i kwiaty. Chłopcy w każdej klasie stanęli na wysokości zadania, pamiętali o paniach i koleżankach. To był naprawdę miły dzień.smiley

 

21 marca (środa) – uczniowie klas I – III ochoczo żegnali ZIMĘ i witali kalendarzową WIOSNĘ, która w tym roku jeszcze niestety nie zagościła w przyrodzie. Pierwszo i trzecioklasiści wspólnie z wychowawcami przygotowali postać MARZANNY – wesołej dziewczynki i narysowali plakat Wiosny. Następnie w barwnym korowodzie – niosąc postać Marzanny, a także baloniki ruszyli na wiosenny spacer ulicami Dolnego Przedmieścia. Szukali Wiosny, przypominali mieszkańcom o jej nadejściu, żegnali Zimę. Słońce dla nich zaświeciło smiley. Uczniowie kl. II  z okazji Pierwszego Dnia Wiosny postanowili zrobić sałatki owocowe, a także elementami zielonego koloru w ubiorze „wzywać“ Wiosnę i cieszyć się z jej nadejścia. POBUDKA WIOSNO, POBUDKA !!!

 

26.03.2018 r. – odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski. Wzięli w nim udział zwycięzcy klasowych konkursów. Klasę I reprezentowały: Magdalena Drożdż, Nadia Postawa, Paulina Kuzar i Zuzanna Górka. Z kl. II byli to: Gaia Stempień, Wiktoria Piwowarczyk, Wiktoria Serafin, Kornel Kocur. W kl. III zwyciężyli: Zofia Sołtysik oraz Daniel Serafin.

Wszyscy uczestnicy Szkolnego Konkursu Recytatorskiego byli świetnie przygotowani. Każdy prezentował piękno języka ojczystego, a także wykazał się sztuką recytacji. Jury w składzie Dyrektor ZPO nr 1 oraz nauczyciele kl. I – III wyłonili zwycięzców Szkolnego Konkursu Recytatorskiego:

I miejsce Daniel Serafin (uczeń kl.III)

II miejsce Zuzanna Górka (uczennica kl. I)

III miejsce Gaia Stempień (uczennica kl. II)

IV miejsce Magdalena Drożdż (uczennica kl. I)

Laureaci Szkolnego Konkursu Recytatorskiego (I, II, III i IV miejsce) wezmą udział w Miejsko-Gminnym Konkursie Recytatorskim dla szkół podstawowych „Myślenicki Laur Recytacji 2018”, którego organizatorem jest Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu w dniach 12, 13 kwietnia 2018r.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, ale również i uczestnikom. Dziękujemy wszystkim za dobrowolnie poświęcony czas, trafną interpretację utworów, publiczne wystąpienie na forum szkoły. Podziękowania kierujemy także do Rodziców smiley.

 

6.04.2018 r. obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia, w tym roku pod hasłem „Zdrowie dla wszystkich”. Uczniowie wzięli udział w spotkaniu z p. dietetyk Adrianą Kwiatkowską; w ramach prelekcji z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej omówione zostały: piramida zdrowego żywienia, zasady żywienia, błędy żywieniowe, choroby związane z nieprawidłowym żywieniem. Wykonali również  w grupach, techniką kolażu plakaty przedstawiające zasady zdrowego stylu życia, które wyeksponowane zostały przed wejściem do budynku szkoły. „Zdrowie – to pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny, a nie tylko brak choroby lub niepełnosprawności”. – definicja zdrowia wg Światowej Organizacji Zdrowia.

 

16.04.2018r. – aktywny udział uczniów w warsztacie teatralno – profilaktycznym pt. „Dzieci nie są z sieci” wystawianym na terenie szkoły przez Teatr Wrzos i Krakowski Impresariat Rondo. Uczenie się przez przeżycie i przez działanie to jedne z atutów warsztatu. Uczniowie m. in. doświadczyli dramy, gimnastyki buzi i języka, ćwiczeń głosowych na bazie samogłosek, a także obejrzeli spektakl. Jego fabuła służyła zrozumieniu, że Internet może być niebezpieczny nie tylko dla zdrowia. Aktorzy: Julia Stefanik i Dariusz Cywka zbudowali pozytywne relacje z widzami. Było dużo śmiechu i radości.

 

18.04.2018r. – w ramach realizacji akcji informacyjno – edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny” obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Zaczęliśmy od tego co bliskie i uczniowie kl. I – III przeszli szlakiem kapliczek, które stoją przy ul. K. Wielkiego. Zwiedziliśmy kapliczkę z figurą Piety (1843) oraz kapliczkę z wieńczącą rzeźbą Matki Bożej Bolesnej (1804). Dzięki uprzejmości Pani Anny Żak (emerytowanej Dyrektor SP nr5) mogliśmy obejrzeć wnętrze murowanej kapliczki pod wezwaniem III upadku Chrystusa, która znajduje się na końcu tej ulicy. Kapliczką od 64 lat opiekuje się rodzina pani Ani. W środku kapliczki jest mały kamienny ołtarz na którym stoi obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, a za nim naturalnej wielkości figura Chrystysa upadającego pod krzyżem. Są też posągi św. Jana Nepomucena i św. Wojciecha. Święty Jan Nepomucen jest opiekunem mostów i orędownikiem w czasie powodzi. Do niego modlili się mieszkańcy Dolnej Wsi, która była narażona na częste wylewy rzeki Raby. Przydrożne kapliczki świadczą m.in. o religijności, kulturze i tradycji mieszkańców Dolnej Wsi. To nasze dziedzictwo kulturowe.

 

Każdego roku nauczyciele SP nr5 wspólnie z uczniami w „Międzynarodowy Dzień Ziemi“ sprzątają pas zieleni i chodnik przy ul. K. Wielkiego i K. Ujejskiego. Tak było i w tym roku szkolnym. 23 kwietnia akcja na rzecz ochrony środowiska odbyła się. Uczniowie tego dnia nosili emblematy z napisem „Jestem przyjacielem przyrody“. Jeśli sami nie posprzątamy po sobie, przyroda za nas tego nie zrobi!

 

MODA  NA PATRIOTYZM

W 1918 roku,  po 123 latach zaborów Polska odzyskała Niepodległość. W tym roku obchodzimy 100-lecie tego wydarzenia.

Marsz dla Niepodległej

Z okazji Dnia Flagi uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 5 w Myślenicach wzięli udział w happeningu ulicznym „Marsz dla Niepodległej”. Uczestnicy marszu z flagami, balonami w biało czerwonych barwach i transparentem  przeszli ulicami Myślenic skandując patriotyczne hasła. Pod Pomnikiem Niepodległości na Myślenickim Rynku zaprezentowali krótki program artystyczny o charakterze patriotycznym. Przy zapalonym zniczu uczcili minutą ciszy Poległych za Ojczyznę. Po chwili zadumy, uczestnicy marszu ruszyli w kierunku Miejskiej Biblioteki Publicznej. Tutaj uczniowie złożyli wykonane przez siebie kartki z życzeniami dla Polski. Korzystając z gościnności Pani Anny Ruśkowskiej, trochę zmęczeni upałem, wszyscy mogli odpocząć w chłodzie i ciszy biblioteki. Po wysłuchaniu legendy o „Lechu Czechu i Rusie” przyszedł czas na film edukacyjny o „Polskich Symbolach Narodowych”. Po pełnym wrażeń dniu uczestnicy marszu wrócili do szkoły.

                                                                                                                                                Maria Braś

 

28.05.2018r. – uczniowie klas I – III wzięli udział w spektaklu pt. Zaklęte granie wystawianym w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu  przez Teatr ARTENES z Wrocławia. Spektakl ten przygotowany został z myślą o problemie spędzania przez dzieci zbyt długiego czasu przed tabletem czy komputerem. Internet i gry, choć atrakcyjne i fascynujące, nie powinny przesłaniać innych zabaw, spędzania czasu z rodziną i zastępować dzieciom świadomego przeżywania najcudowniejszych lat życia. Widowisko skonstruowano tak, by przemawiało do dzieci obrazem i przykładem, a nie tylko upomnieniami słownymi. Zapewnia to trwałe zapamiętanie pozytywnego przekazu. Nie zapomniano również o wszystkich atrybutach prawdziwej baśni: piosenkach, kolorowych postaciach i kostiumach oraz multimedialnych efektach scenicznych. Byliśmy pod wrażeniem i polecamy. yes

 

30.05.2018r. obchodziliśmy Światowy Dzień bez Tytoniu. Wychowawcy klas przeprowadzili w tym dniu pogadanki o szkodliwości palenia papierosów, a nastepnie uczniowie z wykorzystaniem przygotowanych materiałów (emblematy, hasła, krótkie wierszyki, zdjęcia wycięte z opakowań po papierosach itp.) wykonali dla palących osób w swojej rodzinie „Ulotki antynikotynowe”. Została również przygotowana  gazetka tematyczna umieszczona w Kąciku informacji dla Rodziców.

Palenie zabija co roku 6 milionów ludzi na całym świecie. Jeśli więc w Światowy Dzień bez Tytoniu palenie rzuci chociaż kilkadziesiąt osób, będzie to dobra wiadomość. 

 

4.06.2018r. –  klasy I – III wybrały się na długo oczekiwną wycieczkę do Parku Edukacji Globalnej „Wioski Świata” w Krakowie. Jest to wyjatkowe miejsce, gdzie mogliśmy przenieść się w podróż dookoła świata. Zobaczyliśmy indiańskie tipi, peruwiańską chatę, tradycyjną ghańską wioskę, papuaski dom na palch, mongolską jurtę i arktyczne igloo. Dzięki fotografiom i różnego rodzaju eksponatom w namacalny sposób  doświadczaliśmy kultury i tradycji z odległych zakątków świata. Jednym słowem zwiedzaliśmy interaktywnie. Uczniowie klasy I i II wzięli również udział w warsztatach pt. „Arktyczna przygoda", a uczniowie kl. III w warsztatach pt. „Dzień z życia w Afryce”.  Wycieczka była bardzo udana, wszyscy spisali  się na medal, pogoda dopisała, a my pełni wrażeń i uśmiechnięci wróciliśmy do szkoły.

 

W dniu 5 czerwca 2018 r. (wtorek)  uczniowie kl. III wspólnie z uczniami klas III SP nr2 w Myślenicach udali sie na pielgrzymkę dziękczynną po I Komunii Świetej do Kalwarii Zebrzydowskiej. Dzieci wzięły udział w Mszy Św. odprawionej m.in. przez Ks. Jarka. Po Eucharystii poznały historię Sanktuarium opowiedzianą przez jednego z ojców bernardynów. Po zwiedzaniu był czas na małe co nieco oraz zakup pamiątek. W drodze powrotnej Ks. Jarek odpowiadał na pytania dzieci, opowiadał ciekawe historie i w bardzo wesołych humorach z uśmiechem na ustach i sercu przyjechaliśmy do Myślenic. Pielgrzymka została zorganizowana przez s. Stanisławę.

 

Sztuka EBRU

W środę 6 czerwca uczniowie klasy I i III wzięli udział w warsztatach plastycznych – MALOWANIE NA WODZIE. W tajniki tej niezwykłej metody malarskiej wprowadziła nas Pani Żaneta Kicek, a polega ona na odpowiednim rozprowadzeniu farby na zagęszczonej wodzie. Motyw, który w ten sposób powstaje zostaje przeniesiony na papier. Uczniowie próbując swoich sił i wyobraźni tworzyli niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju obrazki.

Pani Żanecie serdecznie dziękujemy!

 

18.06.2018r. zaplanowane zostało wyjście do Parku Rozrywki Dziecięcej HIPIHOP w Myślenicach. Uczniowie klas I – III mieli możliwość skorzystania z: toru tubingowego (zjazd na oponie), parku Ninja, toru przeszkód, trampolin czy dmuchańców. Dzieci były zachwycone ogromem możliwości zabawy, jaką oferuje park. Duża powierzchnia sprzyjała nieograniczonej aktywności ruchowej. Miłym akcentem kończymy rok szkolny 2017/2018. Wszystkim gorąco polecamy nasz myślenicki HIPIHOPyes

 

 

22.06.2018 – Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018. W programie: krótkie przemówienie (m. in. ciepłe słowa podziękowania skierowane do przedszkolaków, uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników administracyjno – obsługowych) Dyrektor Zespołu Moniki Tula; pożegnanie Starszaków, a także Pani Moniki Błachut – nauczyciela oddziału I PS nr 2; odczytanie imion i nazwisk uczniów wpisanych do Złotej Księgi Uczniów, Listy Gratulacyjne dla Rodziców; występy artystyczne w wykonaniu uczniów kl. II i III – pożegnanie i podziękowania trzecioklasistów; rozdanie świadectw i nagród książkowych w klasach. W tym słonecznym dniu łza kręciła się w oku dorosłym i dzieciom. Życzymy wszystkim wesołych, słonecznych i bezpiecznych wakacji. Do zobaczenia!